Nowości

Aktualne wiadomości: Spotkanie członków Koła Nowogard odbędzie się  05-12-2011 o godz. 16:00

więcej »

Historia Koła Nowogard 

Relacja z Gminnych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie

27-12-2010


„Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz”

 W dniu 27 listopada 2010 r. w Nowogardzkim Domu Kultury pod hasłem „Przejmijmy kontrolę nad cukrzycą. Teraz” odbyły się Gminne Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą  w Nowogardzie. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Burmistrz  Nowogardu Kazimierz Zięba, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Krzywania, Dyrektor SPSR  w Nowogardzie Kazimierz Lembas,  kś. Kazimierz Łukjaniuk, przedstawiciel  lokalnej służby zdrowia, liczni przedstawiciele  struktur Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków  Województwa Zachodniopomorskiego,  przedstawiciele Stowarzyszeń działających na terenie Gminy Nowogard, Tegoroczne Gminne Obchody  Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie zbiegły się z pierwszą rocznica działalności PSD Koła w Nowogardzie.
W programie tego uroczystego spotkania były prelekcje specjalistów: dr Andrzeja Paciorkowskiego (założyciela Szkoły Cukrzycy), dr diabetolog Danuty Cybulskiej, którzy w sposób obrazowy pokazali nam jak żyć i funkcjonować z cukrzycą. Edukator diabetologiczny Elżbieta Drobik przekazała nam wiedzę potrzebną do samokontroli w cukrzycy. Pan Przemysław Chlebowski  zapoznał zebranych z zagadnieniami „ Światłolecznictwa w leczeniu powikłań cukrzycowych”.
Były wystąpienia zaproszonych gości, była edukacja diabetologiczna. Całość urozmaicona została występami dzieci i młodzieży z Nowogardzkiego Domu Kultury jak i Nowogardzkich Szkół oraz kapeli „Wesoła Ferajna”. Podczas przerw kawowych można było spróbować specjałów przygotowanych przez członków Nowogardzkiego Koła Diabetyków oraz wspaniałych kanapek wykonanych przez uczniów  z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nowogardzie. Prowadzone były badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania cukrzycy. 
Z badań skorzystało 89 osób, wśród przebadanych stwierdzono:
2 osoby z poziomem glikemii powyżej 300 mg/dl (byli to diabetycy)
3 osoby z poziomem glikemii powyżej 200 mg/dl (byli to diabetycy)

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Nowogardzie składa bardzo serdeczne podziękowanie mieszkańcom Gminy Nowogard za udział w dniu 27-11-2010r. w Gminnych Obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Szczególnie gorące podziękowania składamy :

 

       Za Zarząd

PSD Koło Nowogard

 Eugeniusz Tworek

Film z części artystycznej