Nowości

Aktualne wiadomości: Spotkanie członków Koła Nowogard odbędzie się  05-12-2011 o godz. 16:00

więcej »

Historia Koła Nowogard 

Relacja z Gminnych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie

19-12-2011


"Cukrzyca-Powstrzymać Epidemię XXI wieku"

 W dniu 19 listopada 2011 r. w Nowogardzkim Domu Kultury pod hasłem Cukrzyca-Powstrzymać Epidemię XXI wiek odbyły się Gminne Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą  w Nowogardzie. Obchody zostały częściowo dofinansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Nowogardzie w ramach realizacji zadania publicznego „Ochrona zdrowia ludzkiego na terenie Gminy Nowogard".
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Burmistrz  Nowogardu Robert Czapla, Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Bielida, Dyrektor SPSR  w Nowogardzie Kazimierz Lembas, Pani dr Marzena Kargul lekarz prowadzący "Nowogardzką Szkołe Cukrzycy" Prezes PSD Pomorza Zachodniego w Szczecinie Zbigniew Kędzierski,  liczni przedstawiciele  struktur Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków  Województwa Zachodniopomorskiego,  przedstawiciele Stowarzyszeń działających na terenie Gminy Nowogard, Przedstawiciele Apteki Niebieskiej w Nowogardzie - Apteki przyjaznej Diabetykom. Tegoroczne Gminne Obchody  Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie zbiegły się z drugą rocznica działalności PSD Koła w Nowogardzie.
W programie tego uroczystego spotkania była przeprowadzona ankieta dotycząca opinii pacjentów chorych na cukrzycę odnośnie popularnych produktów spożywczych i ich wpływu na poziom cukru. Dietetyk z Kliniki 
Diabetologicznej w Policach Pani mgr Małgorzata Napierała przeprowadziła akcję badania poziomu glikemii wśród osób z cukrzycą przed spożyciem 25 gram naturalnego pszczelego miodu z pasieki lokalnego pszczelarza oraz po upływie 20 min i 40 min po spożyciu.  Diabetolog Pani dr Katarzyna Homa wystąpiła z programem edukacyjnym o cukrzycy. Monitorowanie glikemii glukometrem omówiła Pani Dorota Herman licencjonowana pielęgniarka Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych SPSK nr 1 w Szczecinie.
Całość obchodów urozmaicona została występami solistów i zespołów  z Nowogardzkiego Domu Kultury.  Na zakończenie obchodów można było spróbować specjałów dietetycznych przygotowanych przez uczniów  z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nowogardzie. Prowadzone były również badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania cukrzycy. 

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Nowogardzie składa bardzo serdeczne podziękowanie mieszkańcom Gminy Nowogard oraz wszystkim gościom za udział w dniu 19-11-2011r. w Gminnych Obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Szczególnie gorące podziękowania składamy :

 

       Za Zarząd

PSD Koło Nowogard

 Eugeniusz Tworek